Қазақ халқының ән өнері

Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының ән өнері

Сабақтың мақсаты:

а) білімділік: қазақ халқының ән өнерімен таныстыру, есімшенің

түрлерін және шақтарын бекіту.

б) дамытушылық: оқушылардын, ойлау қабілеттерін,сауатты сөйлеу,

жазу, әңгімелеу дағдыларын дамыту.

в) тәрбиелік : оқушының қазақ тіліне деген қызығушылығын

қалыптастыру, оқушылардың адамгершілік рухани дүниесін,

эстетикалық сезімін байыту.

Сабақтың типі: жаңа сабақ.

Сабақтың түpi: дәстүрлі

Сабақтың әдіci: баяндау, түсіндіру, сұрақ — жауап, көрнекілікті пайдалану, оқулықпен жұмыс.

Көрнекілік: портреттср, таспаға жазылған ән, интерактивті тақта.

Сабақтың барысы:

І. Ұйымдастыру кезеңі

Фонетикалык жаттығу:

«Ән – адамның ой-сезімін білдіретін, тәрбиелейтін өнер жанры»

akharuzdТақтада жазылады, мұғалім өзі 6ip peт мәнерлеп оқып береді, оқушылар хормен 1 peт оқиды. Мазмұны бойынша түсінгендерін айтады. Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.

ІІ.Үй тапсырмасын тексеру.

1. Берілген сөздерге eciмшенің жұрнағын қосу:

айт, аш, әкел, әңгімеле, бар, биле, iш, кip, тап, отыр. / карточка- 2 бала/ 2.Сөздік сөздерді тексеру /карточка-4 бала/:

өшпес-бессмертный

рухани-духовный

ырым- поверье

сенім-чувство

қуанту-радовать

мұңайту-печалить

ояту-разбудить

сахна-сцена

Бip-6ipiн жауап ұлпамен тексереді, бағалайды:

0-1 қате «5»

2 қате «4»

3 қате «3»

3. Диалог/2 бала/, монолог/2 бала/.

4. Тестік сауалнама /5 бала/.

ІІІ. Білімді жан – жақты тексеру.

Грамматикалық тақырыптарды қайталау, «жуан», «жіңішке» сұрақтар қою арқылы /презентация/. Оқушылар сұрақтар қояды. Өткен тақырыптарды еске түсіріп, жауаптарын дәлелдеу арқылы бередіЖаңа сабаққа кipicne. 10 мин./

ІV. Жаңа сабаққа кіріспе.

Сабақтың тақырыбымен, мақсатымен таныстыру.

Оқушылардың пәнге деген қызығушылығын ояту, оқушылардың назарын ән әуеніне аудару.

V. Жаңа сабақ.

— Балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы «Қазақ халқының ән өнері».

-Ән дегеніміз не ?

-Ән айтатын адамды кім дейді /әнші/?

Әнші сөзімен сөз тіркесін құру: белгілі әнші, жаңа әнші, танымал әнші, атақты әнші.

1. Алдын –ала берілген тапсырма бойынша оқушылар өз презентацияларымен таныстырады.

2. Мәтінмен жұмыс «Қазақ халқының ән өнері»:

а) мәтінді оқу;

б) дұрыс оқуға дағдыландыру;

3. Мәтін бойынша деңгейлік тапсырмалар орындау.

І-ші топ.

3-деңгей.

1. Мәтінді аударыңдар.

2.1-3 сөйлемнен есімше сөздерді байланысып тұрған сөзбен 6ipге

теріп жазыңдар.

2-деңгей.

1. Мәтінге бірнешe сұрақ қойыңдар.

2. ұрпақ, әнші — фонетикалык талдау жасаңдар.

1- деңгей.

Ақан cepi туралы қосымша әдебиеттерден материал жинақтаңдар.

ІІ-ші топ.

3-деңгей.

1. Мәтінді тірек сызба бойынша мазмұндаңдар.

2.4-5 сөйлемнен есімше сөздерді байланысып тұрған сөзбен 6ipre

теріп жазыңдар.

2-деңгей.

1. Мәтінге бірнешe сұрақ қойыңдар.

2. Қуану етістігін бұйрық, қалау, шартты райларда жіктеңдер.

1-деңгей.

Біржан сал туралы қосымша әдебиеттерден материал жинақтаңдар.

ІІІ-шi топ.

3-деңгей.

1. Мәтін бойынша диалог құраңдар.

2.6-7 сөйлемнен eciмшe сөздерді байланысып тұрған сөзбен 6ipге

теpiп жазыңдар.

2-деңгей.

1. Мәтінге бірнеше сұрақ қойыңдар.

2. Заманымыздың, композиторлары- сөз құрамына талдаңдар.

1- деңгей.

Үкілі Ыбырай туралы косымша әдебиеттерден материал жинақтаңдар

VІ. Жаңа сабақты пысықтау.

1.«Базар головоломок» үйге алдын-ала берілген тапсырма, ребус, кроссворд, викторина дайындау. Әр топ өз тапсырмасын КЕЛЕСІ топқа беріп, айырбастап орындайды.

2.3-тапсырма.

Берілген сұрақтарды негізге алып, диалог құру.

Сендердің өмірлеріңде музыка қандай рөл атқарады? Музыканы ұнатасыңдар ма ?

Қандай композиторларды білесіңдер?

Радио және теледидардан қандай музыкалык хабарларды тыңдайсыңдар?

Қандай топтарды білесіңдер?

VІІ.Бағалау.

Үйге тапсырма:

1-тапсырманы оқу;

2- тапсырманы жазбаша орындау

VІІ. Бекіту.

— Нені білдік?

— Нені үйрендік?

Тірек сызба бойынша әңгімелесу.

Біздің жерлес әншілеріміз: Роза Рымбаева, Альмира Нургожина, Бауыржан Рақымбеков, Толқын Забирова, Абаш Кәкенов, Вячеслав Ткач.

   
Пікірлер1
  1. Алмагуль

    Тақырыпқа байланысты жуан, жіңішке сұрақтар қойылғаны ұнады. Жақсы тәсіл. Деңгейлік тапсырмалар орынды қолданылған.

Добавить комментарий


ErKeTai.KZ