Бастауыш пен балабақша және ата-аналар сайты.
  • Ұстаздарға
    • Ұстаздар еңбегі
    • Көрнекіліктер
    • Түйіндеме жасау
    • Сертификат
    • Слайд презентация
    • Балалар ойындары
    • Бастауыш сыныпқа
    • Тәрбиешілерге
    • Мақала жариялау
    • Минусовка
    • Мерекелер
    • Конкурстар
  • Жоспарлар
    • Ағылшын тілі
    • Әр түрлі
    • Бастауыш сынып
    • Балабақша
    • Биология
    • География
    • Информатика
    • Қазақ тілі
    • Логопед дефектолог
    • Математика
    • Өзін-өзі тану
    • Тарих
    • Технология
    • Физика
    • Химия
  • Балаларға
    • Мақал мәтелдер
    • Жұмбақтар жауабымен
    • Ертегілер
    • Мультфильмдер
    • Тақпақтар
    • Шығармашылық
    • Сіз білесіз бе?
  • Аналарға
    • Ана және бала
    • Бала денсаулығы
    • Сұлулық
    • Жүктілік күнтізбесі жаңа нұсқа 2025
    • Баланың жынысын анықтау 2025
    • Сәби жынысын жоспарлау
    • Овуляция күнтізбесі
    • Қалай жүкті болуға болады

Негізгі бет > Ұстаз еңбегі

 

Қалдықпен бөлу және оны тексеру.


ІІІ тоқсан
Күні: 18.02.2014
Сыныбы:3 «А»
Пәні:Математика
Сабақтың тақырыбы:110-сабақ. Қалдықпен бөлу және оны тексеру.
Сабақтың мақсаты: қалдықпен бөлу және оны тексеру тәсілдері туралы түсінік беру; Сабақтың міндеттері:
өтілген масса бірліктері және олардың арақатынасы туралы білімдерін қайталау;
екі таңбалы санды екі таңбалы санға бөлу дағдыларын бекіту.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақты меңгерту.
Сабақтың әдісі: практикалық жұмыс, демонстрациялық әдіс, сұрақ жауап, түсіндіру, есептер шығару.
Сабақтың көрнекілігі: Плакат, оқулық, тақта, бор.
Сабақтың барысы:
3 сынып, математика, қалдықпен бөлу,қалдықпен бөлу 3 сынып, қалдықпен бөлу және оны тексеру1. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
Психологиялық дайындық.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
№7. Тақтай көлемдерін есептеу.
3. Тірек білім, білік, дағдыларын белсендіру.
Кестелік көбейту және бөлу дағдыларын қайталау үшін № 525, 526 есептерді шығарту.
4. Жаңа сабақты түсіндіру
Жаңа сабақты түсіндіруді практикалық жұмыс және демонстрациялық әдіс негізінде жүргізуге болады. Тақтаға шақырылған оқушыларға 3 дәптерден алдымен 6 дәптерді, содан кейін 12 дәптерді тарату (шешуі тақтаға жазылып отырады), одан соң 7 дәптерді тарату тапсырылады. (3дәптерден таратқанда 1 дәптер қалып қоятыны белгілі болады). Тақтаға жазылады: 7 :3 =2 (қалдық 1). Осындай демонстарциялық жұмыстарды оқушылар санау материалдарын пайдаланып жүргізеді. Бір жағдайларда бөлу қалдықсыз, бір жағдайларда қалдықпен орналасуы маңызды. Тақтадағы жазуларды салыстыра отырып, оқушылар бөлген кезде кейбір сандарда қалдық болады, ал кейбір сандарда қалдық болмайды деген қорытындыға келеді. Сондай-ақ қалдықтың бөлгіштен кіші болатынын байқаулары керек.
№1 тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды. Оқушыларды қалдықпен бөлуді дұрыс оқуға үйрету: «18-ді 4-ке бөлсек, 4 және2 қалдық шығады немесе бөлінгіш – 18, бөлгіш -4, бөліндінің мәні -4 және 2 қалдық».

5. Алғашқы бекіту үшін балалар №2, №3 тапсырмаларды орындайды.

6. Өткен тақырыппен жұмыс.
№4 (1-баған) тапсырманы оқушылар жан-жақты түсіндіре отырып тақтада орынадайлы, қалған мысалдарды өз беттерінше шешеді. Тапсырмаларды орындап болған соң мұғалім мысалдардың қайсысы қиындық келтіргенін сұрайды.
№5 тапсырма масса бірліктерінің арақатынасын қайталауға арналады. Оны орындар алдында келесі сұрақтар қойылады:
• Қандай масса бірліктерін білесің?
• Қандай ең үлкен масса бірлігін білісіңдер?
• Тоннада неше килограмма бар?
• Массаның ең кіші өлшем бірілігін ата?
• 1 кг-да неше грамма бар?
• 1 центнерде неше килограмм бар?
• 1 тоннада неше центнер бар?
№6 тапсырма кестеден тыс бөлуді бекітуге бағытталған және мұғалімнің басшылығымен немесе өз беттерінше орындауға бағытталған.
№7 тапсырма мұғалімнің жетекшілігімен орындалады. Есептің шешуін дәптерге жазуға болады.
№8 тапсырма ауызша орындалады.

7. Сабақты қорытындылау.

8. Үй тапсырмасы: №4 (2,3-бағанддар). Есептер мен жаттығулар жинағынан №466, 467
9. Бағалау:Оқушылардың білімдеріне қарай бағалау.

Поделиться в WhatsApp

Мына ұқсас жазбалар топтамасын ұсынамыз:

  • Бала шақтан болашаққа
  • Музыкалық ойын. Ән салған кім?
  • Хайуанаттар бағына саяхат
  • Тәрбиеге байланысты менің көзқарасым
  • Сылдырлайды мөлдір су

комментария 4 Пікір қосу

  • Ира 03.08.2021 в 15:27

    Сабағыңызға көп рахмет.Шәкірттеріңіз білімбі болсын.

    Ответить
  • Камила 25.11.2020 в 14:23

    217 бөлінген 4 қалдық пен болу

    Ответить
  • Аманкелді Жайлыханұлы 18.02.2020 в 09:30

    3 сыныппен жақында ғана осы тақырыпты өттік,оқушыларға түсіндіру өте оңай болуы үшін осындай дайын сабақ жоспарын пайдаланып,өз ырқыңа қарай өңдеп алу әбден болады.

    Ответить
  • Дафна 23.02.2014 в 15:03

    тема обиснила
    я пон

    Ответить

Пікір қалдыру

Тек мақалаға байланысты пікіріңізді жазыңыз сұрағыңыз болса мына сілтемені басыңыз!
Жауапты кері қайтару

  • қазақша жұмбақтарЖұмбақтар жауабымен

    11 Авг 2025 / Толық оқу

  • Кім жылдам турнирі

    25 Авг 2025 / Толық оқу

  • мақал мателМақал-мәтелдер және нақыл сөздер жинағы

    14 Авг 2025 / Толық оқу

  • Қазақша Жаңылтпаштар Жинағы

    12 Авг 2025 / Толық оқу

  • қазақша жұмбақтар Жұмбақтар жауабымен

    11 Авг 2025 / Толық оқу

  • тегін сертификат Тегін немесе Ақылы Сертификат Алу

    16 Фев 2014 / Толық оқу

  • Оқушы портфолиосының үлгісі

    30 Авг 2013 / Толық оқу

Жаңа жазбалар

  • Кім жылдам турнирі
  • Мақал-мәтелдер және нақыл сөздер жинағы
  • Қазақша Жаңылтпаштар Жинағы
  • Жұмбақтар жауабымен
  • Су перісінің бар екеніне сеңесін бе?

Сайтта жарияланған мақалаларды сайт әкімшілігінің рұқсатынсыз басқа сайттарға жариялауға тиым салынады.Мақаланы басқа сайтқа жариялауға байланысты сұрақтарыңызды hat@erketai.kz электронды почтасына жазыңыздар.Сайттың барлық құқықтары қорғалған © ERKETAI.KZ 2012 жылдан бастап жұмыс жасайды.