Бастауыш пен балабақша және ата-аналар сайты.
  • Ұстаздарға
    • Ұстаздар еңбегі
    • Көрнекіліктер
    • Түйіндеме жасау
    • Сертификат
    • Слайд презентация
    • Балалар ойындары
    • Бастауыш сыныпқа
    • Тәрбиешілерге
    • Мақала жариялау
    • Минусовка
    • Мерекелер
    • Конкурстар
  • Жоспарлар
    • Ағылшын тілі
    • Әр түрлі
    • Бастауыш сынып
    • Балабақша
    • Биология
    • География
    • Информатика
    • Қазақ тілі
    • Логопед дефектолог
    • Математика
    • Өзін-өзі тану
    • Тарих
    • Технология
    • Физика
    • Химия
  • Балаларға
    • Мақал мәтелдер
    • Жұмбақтар жауабымен
    • Ертегілер
    • Мультфильмдер
    • Тақпақтар
    • Шығармашылық
    • Сіз білесіз бе?
  • Аналарға
    • Ана және бала
    • Бала денсаулығы
    • Сұлулық
    • Жүктілік күнтізбесі
    • Баланың жынысын анықтау
    • Сәби жынысын жоспарлау
    • Овуляция күнтізбесі
    • Қалай жүкті болуға болады

Негізгі бет > Қазақ тілі

 

Сабақ жоспары «Асық ойыны»


Пән: қазақ тілі Сынып: 5 Өтілетін күні:
Тақырыбы: «Асық ойыны».
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік мақсаты: ұлттық ойындардың мәнін,мақсатын теориялық және іс жүзінде ұғындыру.
2. Дамытушылық мақсаты: оқушылардың ой – өрісін кеңейту, ауызша сөйлеу мәдениетін дамыту.
3 Тәрбиелік мақсаты: ұлттық ойындар арқылы оқушыларды белсенділікке, тапқырлыққа, дәлдікке, көрегенділікке және күштілікке тәрбиелеу.
uzdLAZ
Көрнекіліктері: интерактивті тақта,асықтар, қоржын, қамшы, видео.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ.
Сабақтың типі: білімді жинақтау, жүйелеу сабағы.
Сабақтың әдістері: өзіндік ізденіс, топтық жұмыс, мәнерлеп оқу, сұрақ-жауап, деңгейлік тапсырмалар, шығармашылық жұмыс, жекелей, жұптық.әңгімелеу, баяндау, ойын – жарыс.
Пәнаралық байланыс: әдебиет
Қолданған технологиялар: интерактивті, саралап-деңгейлеп оқыту.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі 1.Амандасу.
2. Кезекшімен сөйлесу.
– Сыныпта кім жоқ?
-Бүгін ауа райы қандай? т.б

3. Фонетикалық жаттығу:
«Ойлай берсең, дана боларсың,
Ойнай берсең, бала боларсың»
«О» – дыбысының дұрыс оқылуына көңіл бөлу.
ІІ.Өткенді қайталау: сабақтың тақырыбын ашу мақсатында оқушыларға мынадай сұрақтар қойылады: 1.– Ойын деген не? – Ол спорт, өнер, дене шынықтыру, тәрбие құралы.
2.Ойын туралы мақал-мәтелдер:
• Ойнада күл, оқы да біл.
• Ойна, бірақ жұмысты да ойла.
• Көп оқыған озар,
Көп ойнаған тозар.
• Ойнап сөйлесеңде де ойлап сөйле.
• Ойнасада ойындағысын айтады. 3.– Қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесіңдер? – Алтыбақан, айгөлек, тақия тастамақ, бәйге, қыз қуу, Ақсүйек, Көкпар.
ІІ. Үй жұмысын тексеру: өтілген тақырып бойынша оқушылардың білімдерін тексеру, яғни, жаңа сөздердің аудармасын білуі.
1. Сөздерді тексеру: (сандық диктант); Тақтада сөздерді орысша баламасы
2. берілген, мұғалім сөздерді қазақша айтады, оқушылар сол сөздің аудармасын тауып тек қана қай санның номірін жазады:
1.основанная
2.придумали
3.сухой
4.участвуют
5.правило
6. любой
7.раскладывать
8. последний
Жауабы: 3,8,4,7,5,1,2,6 2. Кестені толтыру және әңгімелеп беру:
1.Ойынның аты Тоғызқұмалақ
2.Кім ойлап шығарған? Шабандар
3.Ойындағы қажетті заттар донгелек
4.Неше адам қатыса алады? Екі
5.Қатысушыда неше доңгелектен болады? Тоғыз
6.Доңгелектерді қайда салады? ұяшіктерге
7. Соңғы доңгелек қайда қалады?

Жаңа тақырыпқа дайыңдық кезеңі: 1)оқушылардың алдына қойылатын мақсат пен міндеттер:
Білу керек: 1. қазақтың ұлттық ойындары – салт – дәстүрдің бір саласы.
2. Ұлттық ойындардың аттары және олардың мәні мен мақсаты.
3. Мәтіннің мазмұның..
4. Жаңа сөздерді.
Игеру керек:
1. Салт – дәстүрдің бір саласы, түрі.
Ұлттық ойындарды өз мәнінде ойнай білуді үйрену. 2. Ұлттық ойындардың беретін тәрбиелік мәнін үйрену, ұғыну.
Ойындарға байланысты сөз, сөйлемдерді дұрыс айта, жаза білуді үйрену. 3. Дұрыс оқи, орысшаға аудара білуге дағдыландыру. 4. Көрнекілікті, ойын үшін қажетті заттарды, суреттерді өз мәнінде
пайдалана білуге дағдылану. 2) Жаңа сөздермен танысу:ойыншы –игрок
Анықтау –определить, сақа – асык залитый свинцом, иіреді – …. , ату –
кидать, алшы – , иесі- хозяйн, тәйке – , бүк – , шік – … .
3) Сөздермен сөз тіркес, сөйлем құрастыру.
Жаңа тақырып: 1. Оқушылардың қызығушылықтарын арттыру мақсатымен бейнетаспа қарайды.
– Асық деген не?
– Асық ойыны қашан шыққан?
– Асықтың қандай түрлері болады? т.б.
2.Диалог бойынша өзара сөйлеседі. 114 б. 1тап.
– Асық ойыны кімдер ойнайды?
– Асығы бар балалар ойнай алады.
– неге тек асығы бар балалар ойнай алады? т.б 2.Мәтінмен жұмыс: 1) Мұғалім үлгі ретінде мәтінді оқып шығады.
2) Оқушылар орысша түсінгендерін айтады.
Өздік жұмыс: 3) Көп нүктенің орнына керекті әріптерді қойып,көшіріп жазыңдар. Тақтада дұрыс баламасы тұрады, оқушылар тексеріп қойған әріптерін түсіндіреді ауызша.
4) Етістіктердің астың сызыңдар.
Бекіту кезеңі: 5) Сұрақтарға жауап беру: (Қоржындағы асықтарды белгіленген
нөмірлер бойынша сұрақтарға жауап беру). -Көнге барлық ойыншы нешеден асық тігеді?
– Ойынның басында кезектерін қалай анықтайды?
– Бірінші,екінші,үшінші кім атады? 6) Төменде берілген сөз тіркесетрінен сөйлемдер құраңдар.
Барлық ойыншы, асық тігу,жинап алу,түпкі мақсаты, ойнаушылардың саны, кезектерін анықтау.
7)Оқушылар асық ойының ойнайды.

Қорытындылау: – Біз қандай ұлттық ойынымен таныстық?
– Асық ойынында қандай тәрбиелік мәні бар?
– Сендерге осы ойын ұнады ма?

Бағалау.
Үй жұмысы: 1. Сөздерді жаттау.
2.Асық ойыны туралы әңгімелеу.

Мына ұқсас жазбалар топтамасын ұсынамыз:

  • Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс» сабақ жоспары
  • Тәуелсіз Қазақстан(6-сынып)
  • Дауыссыз дыбыстар.Олардың түрлері
  • Қазақ тілі пәнінен 9-сыныпқа арналған емтихан сұрақтары
  • Сөз бен мағына

Пікірлер 7 Пікір қосу

  • каракат 24.02.2021 күні 12:27 уақытында

    сабақ керемет әрбір бала асық ойнай білуі тиіс

    Жауап беру
  • Алмагуль 28.03.2020 күні 17:26 уақытында

    Сөз жоқ, керемет жазылған сабақ. Бұл сабақта балалар ойынды толық түсінеді, жан-жақты таниды. Сабақтың соңында өздеріне ойнатқаныңыз өте орынды болды. Рақмет сабағыңызға!

    Жауап беру
  • Айнур 18.02.2016 күні 19:36 уақытында

    сабагын з жаксы, ұнады

    Жауап беру
  • Халикова Айнагуль 19.02.2015 күні 16:50 уақытында

    Ляззат, сабақ жоспарларыңыз өте жақсы

    Жауап беру
  • Cалтанат 13.02.2015 күні 09:02 уақытында

    сабағыңыз ұнады

    Жауап беру
  • Алтынгуль керемет екен 03.02.2015 күні 20:38 уақытында

    жақсы

    Жауап беру
  • Мақпал 01.02.2015 күні 15:17 уақытында

    сабақ маған ұнады, жақсы

    Жауап беру

Пікір қалдыру

Тек мақалаға байланысты пікіріңізді жазыңыз сұрағыңыз болса мына сілтемені басыңыз!
Жауапты кері қайтару

  • Күнделікті жұмыстар баланың дамуына қалай көмектеседі?

    25 Нау 2025 / Толық оқу

  • Оқуды бала үшін қызықты саяхатқа айналдыру

    19 Нау 2025 / Толық оқу

  • Как помочь ребенку понять Present Simple и Present Continuous: Практические примеры

    27 Қар 2024 / Толық оқу

  • қазақша жұмбақтар Жұмбақтар жауабымен

    1 Қыр 2019 / Толық оқу

  • тегін сертификат Тегін немесе Ақылы Сертификат Алу

    16 Ақп 2014 / Толық оқу

  • Оқушы портфолиосының үлгісі

    30 Там 2013 / Толық оқу

Жаңа жазбалар

  • Күнделікті жұмыстар баланың дамуына қалай көмектеседі?
  • Оқуды бала үшін қызықты саяхатқа айналдыру
  • Как помочь ребенку понять Present Simple и Present Continuous: Практические примеры
  • Бастауыш сынып тәрбиешісінің рөлі мен міндеттері
  • Ұстаздар күніне құтты болсын!

Сайтта жарияланған мақалаларды сайт әкімшілігінің рұқсатынсыз басқа сайттарға жариялауға тиым салынады.Мақаланы басқа сайтқа жариялауға байланысты сұрақтарыңызды hat@erketai.kz электронды почтасына жазыңыздар.Сайттың барлық құқықтары қорғалған © ERKETAI.KZ 2012 жылдан бастап жұмыс жасайды.