Пәні: қазақ әдебиеті | Сыныбы: 5 | ||||
Тақырыбы: | Махамбет Өтемісұлы «Қызғыш құс» | ||||
Сабақтың мақсаты: | Азаттық үшін күрескен, патриот ақын М.Өтемісұлының өмірінен мәлімет беру, өлеңнің тақырыбын, идеясын ұғындыру. Отанын,елін,жерін сүйетін патриот ұрпақ тәрбиелеу. | ||||
Күтілетін нәтиже: | Ұлт-азаттық көтеріліс туралы қысқаша мәлімет алады.Өлеңнің идеясын түсінеді.Топта ынтымақтастықта жұмыс жасай біледі, еркін ой айта біліп, шығармашылық қабілетін дамытады. | ||||
Сабақ берудегі әдіс-тәсілдер: | СТО стратегиялары, топтастыру әдісі, бес жолды өлең,екі түрлі күнделік толтыру, ой толғау. | ||||
Тапсырмалар: | 1.Өлеңді мәнерлеп оқу, тақырыбын, идеясын анықтау.2.Сатылай кешенді талдау жасау, өлең құрылысына талдау. 3.Шығармашылық жұмыстар. | ||||
Дереккөздер | Оқулық, суреттер, интербелсенді тақта | ||||
Сабақтың барысы: | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті | |||
I.Ұйымдастыру
| Амандасу, оқушыларды түгендеу | Оқушылардың сабаққа әзірлігі | |||
II.Қызығушылықты ояту | Топтастыру әдісі бойыншаМахамбет кім? | Ақын өмірі мен шығармашылығы туралы жекелеген оқушылар орындайды. | |||
Мағынаны тану | Слайд арқылы ақын өмірі, көтеріліс жайында ақпарат беру. | Оқулықтан өлеңді мәнерлеп оқиды. | |||
Оқушыларды өлеңнің идеялық — мазмұндық талдауға бағыттайды, тілдік ерекшеліктері туралы сөздермен жұмыс жасатады. | Сатылай кешенді талдау әдісімен өлеңге талдау жасайды, әдеби теориялық ұғымдармен танысады. | ||||
Ой қозғау: «Ақын өлеңін оқығандағы алған әсерің қандай?» деген сияқты проблемалық сұрақтар береді, шығармашылық жұмысқа бағыттайды. | Ақын мен қызғыш құс басындағы ортақ қайғы.(ойтолғау жазу). | ||||
Кубизм әдісі:Әр топқа тапсырма беру.Мұғалім оқушының жұмысын топта бір-бірінің ой-пікірін ескере отырып, постер арқылы жеткізеді,жұмысына баға береді, мадақтайды. | Әр топ постер арқылы бүгінгі сабақтан нені үйренгендігін бірлесе отырып жазады, ой қорытады. | ||||
Ой қорыту: «Бес жолды өлең құрастыру» әдісі1.Зат есім 2.Сын есім 3.Етістік 4.Синоним 5.Сөйлем | Әр топ жеке-жеке жұмыс жасайды. | ||||
Бағалау:Оқушылардың бірін-бірі бағалауы ескеріліп , жиынтық баға қойылады. | «Екі жұлдыз, бір ұсыныс». | ||||
Үйге тапсырма беру | Өлеңді жаттап келу(Қосымша материалдардан тың деректер жинақтау ). | Рефлексия жасау. |
Сындарлы оқытудың мақсаты-оқушының пәнді терең түсіну қабілетін дамыту,алған білімдерін сыныптан тыс жерде,кез келген жағдайда тиімді пайдалана білуін қамтамасыз ету.Сын тұрғысынан ойлау- сынау емес,шыңдалған шығармашылық ой. Бұл сабақ осы негізде құрылған деп ойлаймын. Оқушылар топта ынтымақтастықта жұмыс жасай біледі, еркін ой айта біліп, шығармашылық қабілетін дамытады.
Маған ұнады