Сабақтың тақырыбы: «Мамандықтар».
Логопед: Байкеева У.О
Сабақтың мақсаты: Балалардың есту арқылы сөйлеуі мен сөйлеу тілі қимылдарын дамыту. Сөздік қорын молайту.
Сабақтың міндеті:
1. Білімділік-мамандық туралы білімдерін нақтылау және шыңдау, тақырып бойынша сөздік қорын белсендіру. Жаңа білім негіздерімен қаруландыру;
2. Түзету-дамытушылық – сөйлеу тілі белсенділігі мен диалогты сөйлеу тілін дамыту, дыбыстық талдау-жинақтау дағдылары мен фонематикалық процестерін дамыту. Ауызша байланыстырып сөйлеу тілін дамыту, есту, ойлау, есте сақтау қабілеттері мен тіл кемістіктерін түзеу;
3. Тәрбиелік- оқуға деген ынтасын көтеру, мұғалімдердің сөзін тыңдай білуге инабаттылыққа тәрбиелеу.
Құрал – жабдықтар: Проектор, компьютерлік технология, заттық суреттер,дидактикалық материалдар, қуыршақ, доп т.б
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
— Балалармен сәлемдесіп, назарын сабаққа аударамыз.
— Артикуляциялық және тыныс алу жаттығуларын жүргіземіз.
— Үй тапсырмасын қайталап шығу.
ІІ. Негізгі бөлім.
— Бері қараңдаршы не деген бейберекетсіздік. Мұнда біреулер заттарын шашып тастап кетіпті. Оларды атап шығайықшы- мына ара мен балға құрылысшының заттары. Қайшы мен тарақ кімнің заттары болды екен? т.б.с.с
— Бұл заттар әр түрлі маман иелеріне керек.
ІІІ. Тақырыпты хабарлау.
— Бүгінгі біздің сабағымыз өте ерекше болмақ. Біз «Мамандықтар» қаласына саяхатқа барамыз, ол жерде біз көптеген мамандар туралы ақпараттар аламыз.
— Ал біз ол қалаға немен барамыз, әрине автобуспен барамыз.
ІV. Тақырып бойынша жұмыс.
— Балаларға проектормен әр түрлі мамандық иелері туралы суреттер көрсетіледі.
1) Жүргізуші мен кондуктор туралы білімдерін бекіту.
— Автобусты кім айдайды? (жүргізуші)
— Автобуста билетті кім жинайды? (Кондуктор)
— Жарайсыңдар. Енді жолға шығайық.
— Кенеттен автобустың дөңгелегі жарылып қалды (ш-ш-ш дыбысын дыбыстаймыз)
— Жүргізушіге жел үрлеп көмектесейік (с-с-с-с дыбысын дыбыстаймыз)
— Жүргізуші дабылын қақты кәне қайталайық (би-би-би-би)
Міне қалаға да келіп жеттік.
2) Аспазшы мамандығы туралы білімдерін бекіту.
— Сендер мына тәтті иісті сезіп тұрсыңдарма? Тамақтың иісі шығып тұрған сияқты. Біз кімге қонаққа келдік?
— Аспазшы не істейді?
— Аспазшыға тамақ жасап көмектесейік (Борщ жасаймыз)
3) Дәрігер туралы білімін бекіту.
Балалар үстелге жақындайды. Үстелдің үстінде дәрігердің заттары мен қуыршақ жатыр.
— Іш ауырса, бас ауырса
Саған дәрі береді.
Барлық ана, барлық бала
Оны жақсы көреді.
Мен кім туралы айтып отырғанымды білетін шығарсыдар.
— Дәрігер не істейді?
— Ол қай жерде жұмыс істейді?
— Мына қуыршақ ауырып қалыпты, сен оған көмектесші. (Қуыршақты емдейміз ойыны)
СЕРГІТУ СӘТІ
— Біз жүре-жүре шаршадық, бір демалып тынығып алайық.
ША-ША-ША күн қандай тамша
ШЫ-ШЫ-ШЫ айналаңа қарашы
ШУ-ШУ-ШУ жан-жағымда шу
ШЕ-ШЕ-ШЕ отырайық ендеше
4) Сатушы туралы білімдерін бекіту.
Балалар ойыншықтар дүкеніне жақындайды. Дүкенде кітаптар, ойыншықтар, ыдыстар, азық түліктер бар.
— Біз қайда келдік?
— Дүкенде кім жұмыс істейді?
— (рөлдік ойын «Сатушы»)
V. Сабақты бекіту.
— Біздің саяхатымыз осымен аяқталды. Біз жол жөнекей кімдермен кездестік естеріңе түсіріңдерші.
— Қазір мен сендермен ойын ойнаймын «Қатемді түзе»
— Мұқият болыңдар!
— Жүргізуші стады—жүргізеді
— Тігінші шаш қырқады——тігеді
— Сатушы тамақ дайындайды——-сатады
— Құрылысшы ұшақы айдайды——үй салады
— Ұшқыш көлік жүргізеді———ұшақты жүргізеді.
VІ. Қорытынды.
— Ал сендер болашақта кім болғыларың келеді?
— ЖҮРГІЗУШІ, АСПАЗШЫ, ШАШТАРАЗ, МҰҒАЛІМ, ДӘРІГЕР, ҚҰРЫЛЫСШЫ,ӘНШІ,БИШІ бұлардың барлығын бір сөзбен қалай айтамыз?
— Сендерге сабақ ұнады ма?
VІІ. Үйге тапсырма.
— Үйде артикуляциялық жаттығуларды қайталап, өздеріңе ұнаған мамандық туралы әңгіме құрастырып келіңдер.
Баланың болашаққа деген көзқарасын өзгертеді деген ойдамын?
рахмет
тіл жатуғуларының баланың тілін дамытуға берері мол
Логопедке арналған таптырмас дүние екен. Жарайсыз. Көп рахмет
Керемет! Рахмет көп-көп!!!
Керемет мақала. Осы мақаладан жас маман ретінде алғаным көп размет сіздерге
Керемет мақала. Осы мақаладан жас маман ретінде алғаным көпю размет сіздерге