Сабақтың тақырыбы: «Ер Төстік» — қиял ғажайып ертегі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Ертегінің мазмұнын меңгерте отырып, тақырыбы мен идеясын ашу.
2.Дамытушылық:Оқушылардың сөйлеу тілін, ойлау қабілетін дамыту, өзіндік пікірлерін еркін айтуға баулу.
3.Тәрбиелік:Жас ұрпақты шындыққа, адалдыққа, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: «Ассоциация», «Жигсо», «Сұрақ қою, қайта сұрақ қою», «Сатылау» әдісі, Топтастыру стратегиясы
Сабақтың көрнекілігі:
Сабақтың типі:Жаңа білім беру.
Сабақтың барысы:
Үй тапсырмасын тексеру.
Білім тексеру:
- Ертегілерде нелер баяндалады?
- Ертегілер бізге қалай жеткен?
- Ертегілердің қанша түрі бар?
- Хайуанаттар туралы ертегілер деген не?
- Қиял – ғажайып ертегілер деген не?
- Ер Төстік ертегісі қандай ертегіге жатады?
І.Қызығушылықты ояту.
«Ассоциация» әдісі.
ІІ. Мағынаны тану.
«Жигсо» әдісі бойынша ертегі мазмұнын меңгерту.
Жоспар құру. Осы жоспар бойынша бөлімдерге бөлу.
- Ер Төстіктің дүниеге келуі
- Өрмек тоқып отырған кемпір
3.Ер Төстіктің ағаларын іздеуі
4.Ерназардың ұлдарының елге келуі
- Ерназардың келін алуы
- Бекторының тұсау құруы
- Ерназардың жалмауыз кемпірдің құрсауына түсуі
8.Ер Төстіктің достары
9.Жер асты оқиғасы
10.Кенжекейдің ақылы
11.Ер Төстіктің әкесін құтқаруы
«Сатылау» әдісі арқылы ертегі құрылысына талдау.
1.Кіріспе-экспозиция.
- Байланыстар
- Шиеленіс
- Шарықтау шегі
- Шешуі
Жауаптар:
1.Кіріспе: керегеде ілулі тұрған төстікке шал мен кемпірдің көзі түсіп, оны асып жеп, дүниеге ұл бала келуінен басталады.
- Ертегідегі байланыстар: ғажайып оқиғалар тамыры кер биенің төстігінен басталады. Ертегідегі негізгі байланыс: Ерназардың Сарқұдыққа қонуы, жанынан қорқып Төстіктің егеуін қалдырып кетуі.
- Оқиға шиеленісуі: Мыстан кемпірден қашқан Төстік жер астына түсіп кетті.
Төстіктің жер астынан жер бетіне шыққанға дейінгі басынан өткен оқиғалары баяндалады.
- Ертегінің шарықтау шегі: Шойынқұлақты жеңіп, үйіне келуі, сүйікті жары Кенжекеймен қосылуы.
- Кітаппен жұмыс: Оқушылар ертегінің аяқталуын оқиды.
ІІІ. Рефлексия.
1.«Сұрақ қою, қайта сұрақ қою» әдісі.
1.Оқылған мәтіннің мазмұнына әр деңгейлі сұрақтар қою.
- Оқушылар оқығандары бойынша бір-біріне сұрақ қояды және талқылайды.
- Топтастыру стратегиясы:
ІV. Үйге тапсырма.
«Еркін жазу» әдісі
«Халық арманынан туған кейіпкер»(ойтолғау жазу).
V.Бағалау.
Сабақ кезең-кезеңімен өте жақсы құрылған!
Қолданылған әдіс тәсілдері бойынша сабақтың мақсатына жетті деп ойлаймын
Берілген әдіс-тәсілдер арқылы мұғалім сабақтың мақсатына жетті деп ойлаймын. Оқушылар ертегінің мазмұнын түсінді