Оңтүстік Қазақстан облысы, Созақ ауданы
С. Қожанов атындағы жалпы орта мектебін
бастауыш сынып мұғалімі Бөріқұлақова Ботакөз
Ана тілі 1- сынып
Сабақтың тақырыбы: Заттың сынын білдіретін сөздер
Махамбеттің тапқырлығы
Сабақтың мақсаты:
Білімділік мәні:Махамбет Өтемісұлы туралы мағұлмат беру. Мәтіннің мазмұнын ашу, түсініп оқуға меңгерту және ережелерді естеріне түсіре отырып, жаттығу жұмыстарын орындату. Берілген тапсырмалар арқылы заттың сынын білдіретін сөздерді табуға және оларға сұрақ қоя білуге үйрету.
Тәрбиелік мәні:Қазақ батырларының өмірлерін насихаттай отырып, олардан өнеге ала білуге, Отанын құрметтеп қорғай білуге тәрбиелеу.
Дамытушылық мәні:Оқушылардың тіл байлықтарын арттыру мақсатында сөздік жұмыстарын жүргізу. Топпен жұмыс жасай білуге дағдыландыру. Есте сақтау қабілеттер мен өз ойларын ашық жеткізуге қалыптастыру.
Сабақ типі: Жаңа сабақ
Сабақ түрі: Аралас сабақ
Сабақ әдісі:Түсіндіру, талдау, сұрақ-жауап, ойын
Пәнаралық байланыс: Дүниетану, математика
Сабақ көрнекілігі: Оқулық, көрнекі суреттер, М.Өтемісұлының портреті, бүктеме.
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
1.Оқушылардың зейінін сабаққа аудару.
2.Сабаққа керек құрал-жабдықтарын тексеру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1.Үш би өлеңін жатқа айту.
2.Сұрақ-жауап әдісі:
1.Төле би қандай адам болған?
2.Қаз дауысты кім атанды?
3.Әитеке би кім болған?
4.Шешен, би туралы қандай мақал білесіңдер?
ІІІ. Оқушыларды жан-жақты тексеру:
Ойын:Сандарды ретімен орналастыру
1.Заттың атын білдіретін сөздерге қандай сұрақтар қойылады? Оларға мысал келтір.
2.Қандай? Қай? сұрақтары қандай сөздерге қойылады?
3.Ақ, қызыл, торы, биік сөздеріне сұрақ қой.
4.»Адам болам десеңіз» өлеңінің авторы кім?
ІҮ. Жаңа сабаққа даярлау.
1.Біз қандай санамақтар білеміз?
2.Батырлар жайлы мақал-мәтел білеміз бе?
3.Батырлардан кімдерді білеміз?
Ү.Жаңа сабақ.
Оқулықпен жұмыс
1.139-жаттығу. Санамақ
2.Дауыстап оқу.
3.Заттардың атын атау.
4.Түсініксіз сөздермен сөздік жұмысын жүргізу.
5.Есте сақтау қабілеттерін арттыру мақсатында санамақты ойшажеткізу.
Дәптермен жұмыс: Неше? Сұрағына жауап беретін сөздерді теріп жазу.
Бір, екі, үш, төрт, бес, алты, жеті, сегіз, тоғыз, он, он бір.
Сергіту сәті:
Тербеледі ағаштар,
Алдымнан жел еседі.
Кіп-кішкене ағаштар,
Үп-үлкен боп өседі.
Оқулықпен жұмыс:
Мәтін дегеніміз не?
1.М.Өтемісұлының өмір жолынан қысқаша түсінік беру.
2.»Махамбеттің тапқырлығы» атты мәтінді азат жолдардан бастап оқыту.
ҮІ. Жаңа сабақты меңгергендігін тексеру.
1.Мәтін неге «Махамбеттің тапқырлығы» деп аталған?
2.Заттың санын блдіретін сөздер қандай сұраққа жауап береді?
ҮІІ. Жаңа сабақты бекіту.
Ойын: Торға түскен құстарды босату.(Тапсырмалар арқылы)
1.Тергеуші Махамбетті не үшін іздеді?
2.Махамбет тергеушімен қалай сөйлесті?
3.Ауыл адамдары Махамбетті қалай сипаттады?
4.Тергеуші неге қайтып кетті?
ҮІІІ.Қорытынды:
Ақын Күйші Қолбасшы Батыр
ІХ. Үйге тапсырма:
1.Мақалды жазып, мағынасын ашу.
2.Санамақ өлеңін жаттау.
3. «Махамбеттің тапқырлығы» мәтінін оқу.
Х.Бағалау.